Лечебните свойства и ползите на зелето
Лечебните свойства и ползите на зелето
Зелето, особено бялото зеле, е един от най-популярните зеленчуци в България. Въпреки това, неговите по-малко известни „роднини“ – червено зеле, броколи, карфиол, брюкселско зеле и китайско зеле – също предлагат впечатляващи ползи за здравето. Зелето е ключов продукт в кулинарията,
използвано в свежи салати, супи и дори ферментирало като кисело зеле.
Полезни съставки на зелето
Този зеленолистен зеленчук е богат на витамини – A, C, K, U и тези от група B, както и на минерали като калий, калций и желязо. Зелето съдържа също фитонциди, ензими и диетични фибри. Всичко това го прави незаменимо за поддържане на доброто здраве.
Прясното зеле е отличен източник на витамин C. Само 100 грама съдържат около 69 мг от този витамин, което допринася за укрепване на имунната система и борба с умората.
Ползи за здравето
Различните видове зеле имат уникални свойства:
– **Броколи**: Богато на антиоксиданти, то е сред най-добрите зеленчуци за превенция на рака и сърдечно-съдовите заболявания.
– **Карфиол**: С високо съдържание на витамин C, този зеленчук е лесно усвоим и подходящ за диети.
– **Брюкселско зеле**: Особено полезно за сърдечно-съдовата система, благодарение на високото съдържание на калий и желязо.
Белите сортове зеле, включително киселото зеле, са широко използвани за стимулиране на метаболизма, пречистване на организма и премахване на токсините.
Приложение в домашната медицина
Зелевите листа могат да се използват за облекчаване на болки в ставите, натъртвания и застой по време на кърмене. За тази цел листът се начуква и се поставя върху засегнатата зона, фиксиран с чиста кърпа.
Зелето в грижата за красотата
Зелевият сок е отличен естествен тоник за кожата, а прясно зелево листо може да се използва за освежаваща маска. След партита зелето помага и за справяне с махмурлука, благодарение на своите детоксикиращи свойства.
Предпазни мерки
Зелето има и някои противопоказания. Например, хора с панкреатит или заболявания на щитовидната жлеза трябва да го избягват. Сокът от зеле също не е препоръчителен при повишена киселинност на стомаха.
Зелето е универсален продукт с доказани ползи за здравето. Независимо дали го консумирате прясно, ферментирало или готвено, то ще обогати вашата диета и ще подобри вашето здраве.