Влиянието на солта върху здравето на сърцето и артериите
Влиянието на солта върху здравето на сърцето и артериите
Изследвания показват, че прекомерната консумация на сол може да бъде сериозен рисков фактор за здравето на сърцето и артериите, дори при хора с нормално кръвно налягане. Проучване,
публикувано в European Heart Journal Open, разкрива, че високият прием на сол е свързан със запушване на артериите в областта на сърцето и шията. Това увеличава вероятността от инфаркти и инсулти, което подчертава необходимостта от внимателно наблюдение на соленото съдържание в диетата.
Д-р Йонас Вуопио, автор на проучването от Института Каролинска и Центъра за клинични изследвания към Университета „Упсала“ в Швеция, отбелязва, че изследването подчертава опасността от консумация на сол, дори при липса на хипертония. Традиционно, солта се свързва с високото кръвно налягане и съответно със сърдечно-съдови заболявания, но ролята ѝ за образуването на атеросклеротични плаки не е била изследвана в такава дълбочина досега.
Проучването представлява първото мащабно изследване на връзката между високия прием на сол и втвърдяването на артериите, особено в областта на главата и шията. Според авторите, всяка допълнителна грам сол увеличава риска от развитие на атеросклероза. В анализа участват почти 11 000 души на възраст между 50 и 64 години, при които е измерена концентрацията на сол в урината, за да се оцени консумацията ѝ.
Чрез образни изследвания на артериите е установено, че повишеният прием на сол е свързан с увеличен риск от калцификации в артериите на сърцето и шията, дори след изключването на участниците с високо кръвно налягане. Това предполага, че всички хора, независимо от съществуващи сърдечно-съдови заболявания, трябва да внимават с количеството консумирана сол.
Световната здравна организация препоръчва дневен прием на сол до 5 грама, за да се поддържа здравето на сърцето и мозъка. Възможно е обаче да бъде трудно да се прецени точното количество сол, което приемаме ежедневно. Затова специалистите съветват да се избягва добавянето на сол в храната и вместо това да се използват различни подправки за подобряване на вкуса на ястията. Преработените храни, като чипсове и полуфабрикати, често съдържат излишни количества сол, което допълнително увеличава риска.
За оптимизиране на здравето на сърцето е важно да се поддържа балансирана диета, включваща плодове и зеленчуци, които са богати на фитонутриенти и подобряват състоянието на артериите и инсулиновата чувствителност. Също така, намаляването на консумацията на захар, рафинирано брашно и животински мазнини ще има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. Ежедневната физическа активност също е ключова за поддържане на здраво кръвно налягане и общо добро здравословно състояние.