Плодовият сок – здравословен избор или скрита захарна бомба?
Плодовият сок – здравословен избор или скрита захарна бомба?
Плодовите сокове често се възприемат като полезна част от здравословния хранителен режим. Те съдържат витамини, антиоксиданти и микроелементи, които са от съществено значение за организма. Но въпросът е – **доколко плодовият сок е полезна алтернатива**, особено когато го сравняваме с газираните и подсладени напитки?
На пръв поглед натуралният сок изглежда като добър избор, но експерти в областта на храненето предупреждават, че това не винаги е така. Според данни, публикувани в *British Medical Journal*, около **40% от плодовите сокове и смутита съдържат минимум 19 грама захар** в порция – еквивалент на една супена лъжица. Дори когато тази захар е естествена (фруктоза), тя не е напълно безвредна.
Фруктозата в сока се усвоява бързо, тъй като липсват фибрите, които се съдържат в целите плодове. **Фибрите играят ключова роля за забавяне на усвояването на захарите и за създаване на усещане за ситост.** Когато пием сок, тези фибри липсват, а чувството за глад се връща по-бързо.
Допълнително, **излишната фруктоза може да натовари черния дроб и да повиши риска от метаболитни нарушения**, включително неалкохолна чернодробна стеатоза.
Какво препоръчват специалистите?
Диетолозите съветват да избираме **цели плодове вместо сок**, особено при деца. Ако все пак решим да консумираме сок, е добре той да бъде **разреден с вода** и в ограничено количество. Например, ще бъдете по-сити, ако изядете една ябълка и изпиете чаша вода, отколкото ако изпиете само чаша ябълков сок.
Нека не забравяме и другата страна на спектъра – **газирани и диетични напитки**, които често съдържат още повече добавена захар или изкуствени подсладители. Проучвания показват, че редовната им консумация е свързана с **по-голям риск от наднормено тегло** и други здравословни проблеми.