Технологичните гиганти доминират в определянето на AI стандартите в ЕС
Технологичните гиганти доминират в определянето на AI стандартите в ЕС
Големите технологични компании играят значителна роля в създаването на стандарти за изкуствения интелект (AI), одобрени от Европейския съюз. Според доклад на Corporate Europe Observatory (CEO), цитиран от *Euronews*, този процес е диспропорционален в полза на корпоративните интереси.
Проучването показва, че 55% от членовете на съвместния технически комитет по AI (JTC21), създаден от Европейския комитет по стандартизация (CEN) и Европейския комитет за електротехническа стандартизация (CENELEC), представляват компании или консултанти. Сред тях близо 25% са от американски технологични гиганти като Microsoft, IBM, Amazon и Google.
За разлика от това, гражданското общество има ограничено участие, съставлявайки едва 9% от членовете. Това предизвиква критики относно прозрачността и приобщаването в процеса на изготвяне на стандарти.
Законът за изкуствения интелект, който цели да регулира AI чрез основан на риска подход, беше приет през август. Европейската комисия възложи на CEN, CENELEC и Европейския институт по телекомуникационни стандарти (ETSI) да изготвят хармонизирани стандарти за индустрията. Тези стандарти обхващат продукти от медицински устройства до играчки и служат за гарантиране на съответствието с изискванията за безопасност.
Според изследователя Брам Вранкен от CEO, това е първият случай, в който стандарти се използват за регулиране на въпроси, свързани с основни права, справедливост и надеждност. Докладът подчертава, че бизнес интересите са водещи, а критични аспекти като защита на правата остават на заден план.
Ръководителят на JTC21 Себастиан Халенслебен коментира, че фокусът върху процеса на стандартизация може да забави реалното прилагане. Той посочва, че въпреки маркировката CE, която удостоверява съответствие с изискванията, това не гарантира липса на дискриминация в AI системите.
Освен това, корпоративните интереси преобладават и на национално ниво. Във Франция, Великобритания и Нидерландия делът на експертите от бизнеса в комитетите за стандартизация е съответно 56%, 50% и 58%.
В отговор на доклада Европейската комисия увери, че стандартите ще бъдат оценявани и публикувани в Официалния вестник само ако отговарят на целите на Закона за AI. Освен това съществуват механизми за контрол, които позволяват на държавите-членки и Европейския парламент да възразяват срещу хармонизираните стандарти.
Председателят на ETSI Ян Елсбергер призна, че процесът на стандартизация може да отнеме месеци или дори години, но подчерта, че ускоряването му зависи от ангажираността на индустрията.