Черен пипер – неочакван съюзник при настинки и други неразположения
Черен пипер – неочакван съюзник при настинки и други неразположения .Черният пипер е сред най-разпространените и обичани подправки в българската кухня, а и по целия свят. От векове той е ценен не само заради специфичния си пикантен вкус, дължащ се на веществото пиперин, но и заради многобройните му ползи за здравето. Освен че подобрява вкуса на ястията, черният пипер се използва и като консервант,
благодарение на своите антибактериални свойства. Тази подправка има различни разновидности – черен и бял пипер, като черният се получава от неузрели плодове, а белият – от зрели плодове, които са обработени по различен начин. Разликата между тях не е само във външния вид, но и във вкуса – черният пипер е по-пикантен, докато белият е по-мек и нежен.
Черният пипер има редица ползи за здравето, някои от които може би не са добре познати. Една от най-важните му способности е да подпомага изгарянето на мазнини. Според изследвания на университета в Кентъки, пиперинът в черния пипер спомага за разграждането на мастните клетки и възпрепятства образуването на нови. Това го прави ценен помощник в борбата с излишните килограми.
Освен това, черният пипер може да помогне за поддържането на доброто функциониране на мозъка. Проучване, публикувано през 2012 година в Journal of Alzheimer’s Disease, показва, че подправката може да намали риска от болестта на Алцхаймер. Експерименти с кучета са доказали, че добавката на черен пипер подобрява паметта на животните.
В студените зимни дни черният пипер също може да се окаже полезен при борба с настинките. Той облекчава кашлицата и намалява образуването на слуз, а традиционната китайска медицина го препоръчва като част от чай с мед за облекчаване на симптомите при настинки и леки вируси. В България възрастните хора често използват смес от мед и черен пипер за облекчаване на болки в гърлото и хрема.
Черният пипер е полезен и за храносмилателната система, тъй като стимулира секрецията на стомашна киселина, което подобрява храносмилането и предотвратява подуване и газове. Освен това, пиперът има антибактериални свойства и може да се използва за спиране на леко кървене при малки рани.
Консумацията на черен пипер носи редица ползи, като освен всичко това, подобрява настроението, благодарение на способността му да увеличава нивата на серотонин в организма – веществото, известно като „хормон на щастието“.